Το 1ο ΕΚ Λαμίας πραγματοποίησε με επιτυχία την κινητικότητα του σχεδίου Erasmus+ με τίτλο «ΤΟΠΟΘΕΤΩΝΤΑΣ ΤΗΝ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗ ΒΙΩΣΙΜΟΤΗΤΑ ΣΤΟ ΕΠΙΚΕΝΤΡΟ ΤΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗΣ ΠΡΑΚΤΙΚΗΣ» και κωδικό σύμβασης 2022-1-EL01-KA122-VET-000070855 με τη συμμετοχή δέκα εκπαιδευτικών στη Μπολόνια της Ιταλίας την περίοδο 18 – 29 Ιουνίου 2023.

Κατά τη διάρκεια της κινητικότητας οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν και να παρακολουθήσουν πρακτικές ενσωμάτωσης περιβαλλοντικής βιωσιμότητας σε εκπαιδευτικούς φορείς.
Παρακολούθησαν δομημένα σεμινάρια στο ίδρυμα FONDAZIONE GOLINELLI. Το ίδρυμα αυτό έχει εξειδίκευση σε σεμινάρια για εκπαιδευτικούς φορείς τα οποία παρακολουθούν πολλά σχολεία της ευρύτερης περιοχής. Τα σεμινάρια αφορούσαν τεχνολογίες αιχμής, κατανόηση των τρόπων με τον οποίο λειτουργεί η επαγγελματική εκπαίδευση σε σύνδεση με την τοπική παραγωγή και την αγορά εργασίας καθώς και εκπαιδευτικές πρακτικές για την βιωσιμότητα.
Στα πλαίσια της υιοθέτησης καλών πρακτικών για την ενσωμάτωση περιβαλλοντικής βιωσιμότητας στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα, επισκέφθηκαν το πάρκο Parco di Villa Ghigi και ενημερώθηκαν για τα εκπαιδευτικά προγράμματα που αναπτύσσουν και τον τρόπο που τα τοπικά σχολεία χρησιμοποιούν το πάρκο και τις δραστηριότητές του.
Επισκέφθηκαν το μουσείο τεχνολογίας Museo del Patrimonio Industriale, το πρώτο επαγγελματικό σχολείο στη περιοχή, στο οποίο αποτυπώνεται η βαθιά σχέση της επαγγελματικής εκπαίδευσης με την οικονομική ζωή της πόλης και τις ανάγκες της παραγωγής. Στα πλαίσια της σύνδεσης της εκπαίδευσης με την αγορά εργασίας και των πολιτικών βιωσιμότητας, επισκέφθηκαν τις εμβληματικές βιομηχανίες της Ferrari και της Duccati.

Τέλος επισκέφθηκαν το πανεπιστήμιο της Μπολόνια ALMA MATER SUDIORUM UNIVERSITA DI BOLOGNA και ενημερώθηκαν για το πρόγραμμα των στόχων περιβαλλοντικής βιωσιμότητας που αναπτύσσει καθώς και για την σύνδεση της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης με την αγορά εργασίας.

Στο πλαίσιο της διαπολιτισμικής εμπειρίας ήρθαν σε επαφή με τοπικά ήθη, έθιμα και συνήθειες. Επισκέφθηκαν αξιοθέατα και μουσεία της ευρύτερης περιοχής και ενημερώθηκαν για την τοπική ιστορία και τον πολιτισμό της Ιταλίας, της περιφέρειας Emilia Romana και των πόλεων Bologna, Modena, Ferrara, Firenze και Venice, καθώς και τις τρέχουσες κοινωνικές και οικονομικές συνθήκες της χώρας.